Domů

Autopatie - zkušenosti, názory, postřehy

Pro přípravu autopatického preparátu je potřeba pouze

1) nepoužitá skleněná lahvička o objemu 10 ml až 25 ml z lékárny
2) láhev s neperlivou vodou (ne minerálka)
3) běžná dezinfekce

V případě přípravy autopatického preparátu pro někoho, kdo nemůže preparát připravit sám (třeba miminko) je potřeba zvláštní opatrnosti:

• Pokud vyrábíme preparát pro někoho jiného, máme zavázány po celou dobu přípravy ústa a nos rouškou nebo přeloženým šátkem, aby nedošlo k přenosu kapénky naší sliny (při kýchání či mluvení apod.) do preparátu. Došlo by k tzv. „křížové kontaminaci“ a preparát by ztratil účinnost.

• Také musíme chránit sami sebe před nákazou.

Potřebujete tedy navíc

4) kapátko pro odebrání sliny
5) gumové rukavice
6) rouška

Příprava léku:

1. Vyčistěte si zuby kartáčkem bez pasty a alespoň půl hodiny, nejlépe hodinu před, a půl hodiny po podání preparátu nejezte, nepijte, nežvýkejte a nepoužívejte mobilní telefon.
2. Připravte si novou čistou nepoužitou lahvičku o objemu 10 ml až 25 ml, kterou můžete získat v lékárně a láhev s neperlivou neminerální vodou. Nesmí se použít voda z vodovodu, chlór ruší výsledek.
3. Uzavřete se v koupelně tak, aby při přípravě nebyla přítomna žádná jiná osoba! Toto je velmi důležité!
4. Otevřete láhev s neperlivou vodou, otevřete i lahvičku a plivněte do lahvičky.
5. Lahvičku se slinou doplňte vodou z láhve až po okraj, když trochu přeteče, nevadí a pak s lahvičkou asi 10 vteřin třepejte a klepejte s ní o ruku!!! Lahvička je stále otevřená, když něco vyteče, nevadí.
6. Potom obsah lahvičky vylijte a znovu lahvičku naplňte vodou a už netřepejte a znovu vylijte a naplňte a to zopakujte asi 10 – 15x .
7. Po posledním naplnění vylijte jen půlku a zbytek vypijte.
8. Nepolykejte hned, nechte to chvíli působit na sliznici v ústech, tak 20 až 30 vteřin, a pak spolkněte.
9. Je třeba zamezit vstupu jiných osob do koupelny. Po půl hodině umyvadlo a okolí vydezinfikujte běžnou dezinfekcí a koupelnu vyvětrejte.

Pokud nemáte k dispozici lahvičky, je možné autopatický preparát připravit ve víčku od balené neperlivé vody. Jsou popsány případy, kdy vyhověl i preparát připravený v čisté sklenici s použitím chvíli odteklé vody z kohoutku. V akutních stavech se doporučuje ze začátku opakovat po půl hodině 3x, první den 3x až 5x, dále se frekvence podávání snižuje podle zlepšování stavu. Na začátku léčby může dojít k přechodnému zhoršení.

V době vypuknutí epidemie je potřeba i s použitým materiálem osob bez příznaků zacházet tak, jakoby byl infekční! Pokud je možno zamezit přístupu jiných osob k lahvičce, je možné používat tutéž lahvičku opakovaně. V případě, že to možné není, je třeba lahvičku zlikvidovat a při další dávce použít lahvičku novou. Doporučuji se zásobit lahvičkami, lahvemi s balenou vodou, dezinfekcí a rukavicemi, aby byly v případě potřeby ihned k dispozici.